Nürburgring, divize A, jak závod viděl aktivní účastník.

Krátkou reportáž z Nürburgringu divize B jsme zveřejnili včera, dnes se podrobněji vrátíme k průběhu závodu v divizi A. Přímý účastník závodu nám ukáže, že je nejen spolehlivým jezdcem divize „UFO“, ale také talentovaným fotografem a zároveň vyniká vytříbeným a úhledným slohem. Dejme tedy slovo Jaroslavu Javorkovi.

WTCR 2019, Race 4 – Nürburgring mojim pohľadom zo stredu poľa (kat.UFO)


4. kolo šampionátu WTCR 2019 sme išli na okruhu Nürburgring (var. GP), tento okruh patrí medzi moje obľúbené.

Na tento pretek som sa celý týždeň poctivo pripravoval – cca 15 hodín času znamenalo viac, ako 300 tréningových kôl vrátane Leader Boardu aj Servera.

Častú spoločnosť v tréningoch mi robil Jakub Varga, skoro vždy tam bol so mnou :-D. Ale k Jakubovi sa ešte dostaneme, poďme ku včerajším pretekom:

Poradie po Q1 bolo nasledovné: 1. Lomjanský, 2. Nemček, 3. Kuracina. Veľmi pekný výkon v Q1 predviedli Lukáš Opatovský na 4. mieste a Martin Hodás na mieste 5.

Q1 som zajazdil s časom 2:06.554s so stratou na Lomjanského 0,981s, čo stačilo ,,iba” na 13.miesto. Aj to svedčí o neskutočnej vyrovnanosti štartového poľa WTCR 2019.

Po štarte bolo poradie na čele pretekov nezmenené, mne sa podarilo prebojovať na 10. miesto za Martina Hlavnu, na ktorého som snažil aj útočiť, no zároveň som sa musel brániť pred Lukášom Opatovským. Nešťastné bolo pre mňa 3. kolo, kde som v 4. zákrute na konci Mercedes-arény po zlom nájazde do zákruty trafil obrubník na apexe a prevrátil svoj Hyundai i30N TCR na strechu, čím som sa prepadol až na 19. pozíciu.

Na čele prebiehali krásne súboje o 1. miesto medzi Lomjanským a Nemčekom. Asi v polovici preteku sa Dávidovi Nemčekovi podarilo prekonať Jána Lomjanského a všetko to sledoval Tomáš Kuracina z 3. miesta. Tomáš však spravil chybu na konci cieľovej rovinky. Pri brzdení do 1. zákruty ľavou stranou svojej Alfy vybehol na trávu, dostal pretáčavý šmyk a na 3. miesto sa tak dostal Jakub Varga. V tej istej zákrute sa Lomjanský vrátil na 1. pozíciu pred Nemčeka.

Ja som medzitým urputne bojoval s Jozefom Matiaškom na 17. pozícii. V dvoch kolách som bol na cieľovej rovinke vedľa neho, no jeho Audi bolo lepšie na brzdách a nepodarilo sa mi dostať sa pred neho.

Pri mojom druhom pokuse o predbehnutie som zablokoval predné kolesá a po malom výlete z trate bolo po súboji.

V boji o 2. pozíciu sa Nemček musel tvrdo brániť pred Vargom, tento súboj nahral do kariet Lomjanskému, ktorý sa odpútal od svojich prenasledovateľov na rozdiel 3s. Krásne súboje boli aj medzi 4. Bělaškom, 5. Hodásom, 6. Holým.

Konečné poradie na stupni víťazov: 1. Lomjanský, 2. Varga, 3. Nemček.

Najrýchlejšie kolo v 1. preteku si pripísal: Pavel Bělaška


Q2 sa mi nepodarila, skončil som až na 15. mieste.

O prekvapenie dňa sa postaral Jakub Varga – Ján Lomjanský bol prekonaný :D, tretí bol Dávid Nemček. Veľmi dobre zajazdil Marek Ďurina, ktorý skončil na 6. mieste.

Táto kvalifikácia sa vôbec nepodarila ani môjmu týmovému kolegovi zo Zero Grip Racing Teamu – Davidovi Holému, ktorý skončil až na 17. mieste.

R2 po štarte: 1. Varga, 2. Nemček, 3. Lomjanský. Po nevydarenom útoku Nemčeka na Vargu v druhom kole sa Lomjanský dostal na 2. pozíciu.

Ja som sa prebojoval na 11. pozíciu, tesne za sebou som mal počas celého preteku Lukáša Opatovského a pred sebou som sledoval súboj Hodás – Hradil, do ktorého som sa viackrát zamiešal.

V 5. kole sa mi podarilo predbehnúť Hradila a Opatovský sa udržal za mnou. Potom musel Lukáš zvádzať ťažké súboje, neustále sa snažil na mňa útočiť, no zároveň sa musel brániť pred Jánom Hradilom.

Na čele bol stále Varga, ktorý bojoval s Lomjanským a na Nemčeka útočil Kuracina až do 9. kola. 3 minúty pred koncom v 1. zákrute Nemček minul brzdný bod a nešťastne zostrelil Vargu z 1. M iesta. Na čelo sa tak opäť dostal Ján Lomjanský, Nemček sa prepadol na 4. pozíciu za Kuracinu.

Predo mnou v 9. kole prišiel tvrdý obranný zákrok od Mareka Ďurinu, ktorý pri brzdení do 1. zákruty vytlačil Martina Hodása na trávu a tak sa mi ho podarilo predbehnúť. V späťáku som videl, že pri návrate na trať mal Hodás ešte tvrdý kontakt s Opatovským a zaradil sa až za neho.

V nasledujúcom kole sa podarilo Hodásovi predbehnúť Opatovského a začal stíhaciu jazdu na mňa. Do cieľa sme prišli v tesnom závese v nezmenenom poradí 9. Javorka, 10. Hodás, 11. Opatovský.

Bol som neskutočne šťastný, že sa mi podarilo udržať za sebou také UFO, ako Martin Hodás 😀

V poslednom kole sa pred Dávida Nemčeka dokázal na 4. pozíciu dostať aj Martin Hlavna a konečné poradie bolo: 1. Lomjanský, 2. Varga, 3. Kuracina.

Najrýchlejšie kolo v 2. preteku si pripísal Jakub Varga.


V Q3 som skončil na 16. mieste, môj tímový kolega zo Zero Grip Racing Teamu Dávid Holý na peknom 4. mieste.

  1. Lomjanský, 2. Nemček, 3. Kuracina, všimol som si aj dobrý výkon Mikuláša Pauča na 8. Pozícii,

R3

Štart mi vôbec nevyšiel, bol som až príliš opatrný do 1. zákruty a prepadol som sa až na posledné miesto.

Na konci 1. kola som už bol na 15. mieste za Bělaškom a za sebou som mal Jozefa Matiaška, ktorý bol pri chuti a stále viac útočil.

Na čele po štarte R3: 1. Lomjanský, 2. Nemček, 3. Kuracina, 4. Martin Hlavna sa dostal pred 5. Dávida Holého, Lomjanský si išiel svoje preteky a už po 2 kolách mal náskok 3s.

V 3. kole si viackrát vymenili pozície Nemček – Kuracina aj Hlavna – Holý.

Dá sa povedať, že celé pole bolo v jednom vláčiku, nespočetné množstvo kontaktov a predbiehaní ako to pri cestovných autách má byť.

Ja som zvádzal súboje s Bělaškom, Vargom, Štubňom a bránil som sa pred Matiaškom, Ďurinom a od polovice preteku až dokonca pred Vilom Svitekom, ktorý sa ma držal ako kliešť.

Na čele to bolo jednoznačné vedenie pre Lomjanského, v 13. Kole sa Kuracina dostal pred Nemčeka na 2. miesto. Lomjanský mal v túto chvíľu už viac ako 14s náskok. Tomáš Kuracina išiel krásne a držal 2. pozíciu až do posledného kola. Tri zákruty pred koncom v nájazde do šikany NGK prišiel úspešný útok od Dávida Nemčeka, ktorému podľahol a Nemček si tak na poslednú chvíľu vybojoval 2. pozíciu. Veľmi pekné 4. miesto obsadil môj tímový kolega Dávid Holý.

Ja som z pneumatík vyžmýkal maximum a do cieľa som prišiel len 0,3s za Michalom Štubňom, konečné 11. miesto ma potešilo. Tieto preteky som si neskutočne užil, ďakujem za krásne férové súboje.

Poradie po R3: 1. Lomjanský, 2. Nemček, 3. Kuracina

Najrýchlejšie kolo v 3. preteku si pripísal: Ján Lomjanský.

Záver: Dnešné preteky opäť ovládol Ján Lomjanský, týmto mu gratulujem a skláňam sa pred jeho schopnosťami, ale nemal to až také jednoznačné, ako v minulosti.

Dávid Nemček, Tomáš Kuracina, Jakub Varga ale aj Pavel Bělaška ukázali, že majú rýchlosť a som zvedavý, čo nám prinesú ďalšie preteky v Macau na náročnej mestskej trati s úzkymi uličkami.

Ďakujem Vám, ak ste sa dočítali až sem a vidíme sa pri ďalších pretekoch šampionátu WTCR 2019.

S pozdravom

Jaro Javorka – Zero Grip Racing Team.

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *